Front page

Grännäs Trähus - vi bygger för framtiden
Bostäder i trä minskar klimatpåverkan och skapar jobb i hela landet. Grännäs Trähus levererar klimatsmarta och miljövänliga bostäder till hela Sverige.
LÄS MER OM OSS
Så här gör vi - kika in i vår fabrik
All produktion sker inomhus, i en kontrollerad industriell miljö. Från byggstart av första lägenheten till inflyttningsklart flerbostadshus tar det knappt fyra månader.
LÄS MER OM VÅR PROCESS
Jobba hos oss
Just nu söker vi personal både till Gävle och Valdemarsvik, bland annat konstruktörer, projektörer och platschef. Välkommen med din ansökan!
TILL ANSÖKAN

Våra bostäder

Svanenmärkta hus helt i trä

Grännäs bygger Svanenmärkta hus, vilket betyder att en utomstående oberoende part har kontrollerat att vi verkligen bygger energisnåla och miljövänliga hus. Svanenmärkning ställer höga krav för att du som boende ska ha en bra inomhusmiljö.

Byggt i en fuktsäker inomhusmiljö

Grännäs bygger fuktsäkert. Modulerna byggs i sin helhet inomhus innan de plastas in med flera lager innan de transporteras till byggplatsen. Alla våra hus planeras och monteras så att taket alltid monteras samma dag.

Snabba montage

Grännäs modulsystem bygger på att så mycket som möjligt utförs i fabrik. Kök, vitvaror, handfat, ja till och med gardinstången är monterad. En hög standardisering medför att montörerna på byggplatsen hela tiden kan förbättra sitt utförande. På det sättet är det väldigt kort tid från montagestart till inflytt.

Vårt team

Grännäs Trähus finns i Valdemarsvik och i Gävle.

 

Paul Johansson
VD 
+46(0)123-466 78
paul.johansson@grannastrahus.se

Annelie Andersson
Ekonomi 
+46(0)123-466 74
annelie.andersson@grannastrahus.se

Peder Sandberg
Miljömärkning
+46(0)123-466 81
peder.sandberg@grannastrahus.se

Andreas Andersson
Produktionschef | Valdemarsvik
+46(0)123-466 80
andreas.andersson@grannastrahus.se

Anders Fälldin
Fabrikschef Gävle
+46(0)70-527 36 00
anders.falldin@grannastrahus.se

Tomas Engelmark
Platschef
+46(0)70-642 30 20
tomas.engelmark@grannastrahus.se

Louice Kjellberg
Entreprenadingenjör
+46(0)72-221 35 15
louice.kjellberg@grannastrahus.se

Joachim Billter
Inköpare
+46(0)70-366 12 12
joachim.billter@grannastrahus.se

Ulla Sjögren
Projektör 
+46(0)123-466 75
ulla.sjogren@grannastrahus.se

Aktuella projekt
Läs mer om våra aktuella projekt